Postupak pravljenja kalupa kombinacijom 3D laserskig skeniranja i 3D štampanja(printa)

Imali smo izuzetnu čast da nam u našem velelepnom manastiru Ravanica dozvole da napravimo 3D digitalni zapis Grifona sa manastirskih zidina koji predstavljaju mitske životinje i ujedno zaštitni znak manastira,ili prostije rečeno mi smo ga 3D laserski skenirali. Samimom tom radnjom mi smo ga i digitalno sačuvali za pokolenja.Sa našim podacima moguće ga je restaurirati ili napraviti vernu repliku u 3d štampaču ili napraviti kalup za livenje u plastici, glini , odkivak u metalnom kalupu a sve te kalupe uraditi uz pomoć CNC mašine(glodalice)koje koriste skeniranjem napravljeni fajl za numeričko vođenje. Takođe se može napraviti i kalup za livenje u pesku. Postoji i specijalni prah od koga se štampa kalup, koji trpi temperaturu do 1400°C.Takođe se može napraviti i elektro formingom uz pomoć štampanog komada Zlatni ,Srebrni ,Bakarni, Hromirani itd. komad.
3D laserski skener je mašina koja ne oštećuje ni na koji način objekat, predmet, čak i osobu koju skenira. Na foto snimcima koje smo napravili u Ravanici vidite Grifon, slika IGM 0887,sa kaga su pre 50 godina kako kažu u manastiru „bili neki iz Beograda i skidali otisak u gipsu" čiji tragovi stoje na njeme već pola Veka.Za razliku od tadašnje tehnologije, pogledajte sliku IMG 0910 kako i sa koje razdaljine „uzima otisak" naš skener.
Znači sa fajlom koji smo napravili skeniranjem možemo da napravimo predmet koji smo skenirali ,na razne načine.
Na ostalim fotografijama možete videti odštampani komad koji je zapisao skener, on je braon boje, i digitalno restauirani komad, bele boje.Takvi komadi mogu služiti kao modeli za livenje u pesku, elektro forming, ili kao replike izložene u manastiru ili muzeju od materijala od koga su i sačinjene.

.

1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
15
16
17
18